вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Македонија

Сијарто ја повика ЕУ да не ги расипува односите со Белорусија

Сијарто ја повика ЕУ да не ги расипува односите со Белорусија

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто преку Фејсбук упати апел до Европска Унија за Белорусија да носи одлуки врз основа на дијалог.

Тој наведе дека ЕУ не треба ги расипува идните односи со Минск и да не го попречува спроведувањето на Источната програма за партнерство.

Илјадници Белоруси синоќа четврта вечер по ред протестираа поради изборните резултати од претседателските избори на кој е реизбран Александар Лукашенко. Антивладините демонстранти тврдат дека изборите во неделата се украдени со цел белорускиот претседател Александар Лукашенко да го продолжи своето 26-годишно авторитарно владеење. (МИА)