среда, 14. септември 2022. Вести денес: 6
home Македонија

Шекеринска и Спасовски во аут- ТВ21 јавува дека Николовски е новиот технички премиер

Шекеринска и Спасовски во аут- ТВ21 јавува дека Николовски е новиот технички премиер

По изјавата на премиерот Зоран Заев дека во согласност со Договорот од Пржино ќе се повлече на 3 јануари, во јавноста започнаа калкулациите дека ќе биде сменет од актуелниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

Сепак, партиски извори од СДСМ за ТВ21 велат дека многу е веројатно технички премиер да биде назначен генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски.

Според изворите, Спасовски треба да остане во министерството како заменик министер, а исто така и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.

Од владејачката партија, СДСМ, велат дека одлуката ќе биде донесена на седницата на Централниот одбор на партијата.

Коронавирус