вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 145
home Македонија

Седум лица возеле под дејство на алкохол, 28 за брзо возење – Само во Скопје казнети 164 возачи

Седум лица возеле под дејство на алкохол, 28 за брзо возење – Само во Скопје казнети 164 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (31.01.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 164 мерки, од кои 24 за возење без возачка дозвола, 28 санкции за непочитување на брзината на движење, 7 за управување под дејство на алкохол, 10 мерки за нерегистрирани и технички неисправни возила, 2 за поминување на затворен семафор (црвено светло), 3 мерки за користење на мобилен телефон, 5 за некористење на сигурносен појас и 24 за непрописно паркирање.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

ЕУРО 2020

Македонија