среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 153
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Македонија

Русија денеска ја запре испораката на гас за Финска

Русија денеска ја запре испораката на гас за Финска

Од денеска прекинаа испораките на рускиот природен гас за Финска, соопшти финската државна енергетска компанија „Гасум“, откако скандинавската земја одби гасот да му го плаќа на „Газпром“ во рубљи.

– Испораките на природен гас за Финска според договорот за снабдување се прекинати, се наведува во соопштението на „Гасум“. Оттаму додаваат дека место тоа, природниот гас ќе се снабдува од други извори преку гасоводот „Balticconnector“, што ја поврзува Финска со Естонија. (МИА)

Коронавирус