сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 88
home Македонија

Роналдо: Мојата приказна во Реал е напишана, шпекулациите се непочитување кон мене и засегнатите клубови

Роналдо: Мојата приказна во Реал е напишана, шпекулациите се непочитување кон мене и засегнатите клубови

Само неколку часа по демантот на тренерот на Реал, Карло Анчелоти, дека тој лично побарал од управата да го врати во клубот Кристијано Роналдо, со своја реакција се јави и португалскиот фудбалер и член на Јувентус.

– Секој што ме познава разбира колку сум фокусиран на мојата работа. Помалку зборување и повеќе акции е моето мото од самиот почеток на мојата кариера. Меѓутоа, со оглед на сé што е кажано и напишано неодамна, морам да го кажам својот став.

Несериозното медиумско известување за мојата иднина е повеќе од непочитување кон мене како личност и како играч и кон сите клубови вклучени во овие гласини, како и нивните играчи и персонал.

Мојата приказна во Реал е напишана. Во зборови и бројки, во трофеи и титули, во записи и во наслови. Тоа е во музејот на стадионот „Бернабеу“, како и во главите на секој навивач на клубот. Покрај тоа што го постигнав, се сеќавам дека во текот на овие девет години имав врска со наклонетост и почит со фановите, која ја чувам до ден-денес и која секогаш ќе ја задржам. Знам дека вистинските навивачи на Реал Мадрид ќе продолжат да ме држат во срцето – и тие ќе бидат во моето.

Имаше чести извештаи за вести кои ме поврзуваа со голем број клубови во многу различни лиги, а на никој не му пречеше да се обиде да ја открие вистинската вистина. Го кршам молкот за да кажам дека не можам да дозволам луѓето да продолжат да си играат со моето име. Останувам фокусиран на мојата кариера и работа, посветен и подготвен за сите предизвици со кои треба да се соочам.

Сите останати? Сé друго е само зборување, напиша Роналдо.

Португалецот по речиси една деценија помината во Реал Мадрид, во 2018 година направи трансфер во Јувентус.

Локални избори 2021