четврток, 22. октомври 2020. Вести денес: 114
home Македонија

Прв смртен случај од коронавирус во Македонија

Прв смртен случај од коронавирус во Македонија

Жена на возраст од 57 години од Куманово е првиот смртен случај од корона вирус во Македонија.

„По два негативни бриса, добиен е позитивен брис дури по смртта, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Според министерот критична е состојбата и на нејзиниот син.

Министерството за здравство информира дека во изминатото деноноќие се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус во земјата. Со ова бројката на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот, изнесува 114. По градови: Скопје (22), Штип (3), Дебар (2), Куманово (1) и Охрид (1).

Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во: Скопје (65), Дебар (36), Штип (7), Кавадарци (2), Охрид (2), Гостивар (1), Куманово (1).

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во моментов се хоспитализирани 24 пациенти. 7 пациенти се континуирано на третман со кислород, 11 се веќе во стабилна – добра здравствена состојба. Утре, по истекот на 14 дена од поставување дијагноза, кај 6 пациенти ќе се зема контролен брис.

Од нив 5 се во добра состојба, а кај пациентката кај која имаше влошување нема промена на состојбата и таа се уште е на респираторна машина. Пациенти кои се на домашно лекување се во постојан контакт со лекарите.

Коронавирус