вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 105
home Македонија

После 30 години, Ирак и Саудиска Арабија ја отворија границата

После 30 години, Ирак и Саудиска Арабија ја отворија границата

Ирак и Саудиска Арабија повторно ја отворија границата во пустината Арар, соопшти граничната комисија на Багдад, што претставува долгоочекуван знак за поблиски трговски врски по 30 години затворање.

Високорангирани функционери, вклучително и ирачкиот министер за внатрешни работи и шефот на граничната комисија на земјата, отпатуваа од Багдад до официјално отворениот пункт Арар, каде од утрото чекаа голем број камиони.

Граничниот премин Арар ќе биде отворен и за стоки и за луѓе, по првпат откако Ријад ги прекина дипломатските односи со Багдад во 1990 година по инвазијата на Кувајт од страна на поранешниот ирачки диктатор Садам Хусеин.

Коронавирус