понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 19
home Македонија

Ова е првата сопруга на Раде Шербеџија: Се венчале на 23 години, а причината поради која се развеле ќе ви го скрши срцето (ФОТО)

Ова е првата сопруга на Раде Шербеџија: Се венчале на 23 години, а причината поради која се развеле ќе ви го скрши срцето (ФОТО)

Жените отсекогаш мислеле дека е привлечен, а неговата прва сопруга, белерината Иванка Цероваќ многу ја сакаше.

Раде Шербеџија дипломираше на 22 години, а уште тогаш бил лудо заљубен во својата балерина. Раде и Иванка се венчале на 23 години.

Актерот веднаш добил ангажман во градскиот театар каде што играл во претставите „Хамлет“ и „Ричард Трети“, а неговата сопруга станала кореограф во театарот за млади. Од бракот имаат и две деца.

Во 1971 година го добиле синот Данило, а две години подоцна им се родила ќерката Луција.

Како актерот станувал попознат, така нивниот брак почнал да се распаѓа. Во песната „Хамлет машина“ која ја напишал во 1992 година признал дека е виновен.

Иванка и Раде се разделиле во 1997 година, а на првата сопруга и посвети збирка во која напиша: од нас ништо не остана освен две возрасни деца кои животот ги убедува дека не беше сон“.

Бившите сопружници по разводот останаа пријатели и до 2010 година, кога Иванка почина од  мозочен удар.