петок, 24. септември 2021. Вести денес: 134
home Македонија

ОИ: Корир ја продолжи доминацијата на Кенија на 800 метри

ОИ: Корир ја продолжи доминацијата на Кенија на 800 метри

Кенискиот атлетичар Емануел Kипкуруи Корир го освои денеска златниот во трката на 800 метри на Олимписките игри в Токио, истрчувајќи ја патеката со време од 1:45:06 минути.

Корир на Кенија и го донесе првиот златен медал на Игрите во Токио и воедно четврто олимписко злато во серија на трките на 800 метри.

Сребрениот медал го освои сонародникот на Корир, Фергусон Черијот Ротичи (1:45:23), додека бронзениот медал му припадна на Полјакот Патрик Добек (145:39).

Тројцата атлетичари, кои се искачија на победничкиот за прв пат во своите кариери се закитија со олимписки медали.

Коронавирус