вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 45
home Македонија

Мустафа Шентоп во посета на Македонија, два дена ќе биде променет сообраќајниот режим во Скопје

Мустафа Шентоп во посета на Македонија, два дена ќе биде променет сообраќајниот режим во Скопје

Поради официјална посета на турската делегација на Македонија предводена од , претседателот Големото национално собрание на Република Турција Мустафа Шентоп, денеска и утре МВР ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот на поширокото подрачје на градот Скопје.

Од таму апелираат до граѓаните – учесници во сообраќајот да ги почитуваат наредбите кои што ќе ги издаваат полициските службеници.

Шентоп денеска и утре ќе престојува во посета на Северна Македонија по повод одбележувањето на 21 Декември, Денот на турската настава.

Денеска тој ќе има средба со претседателот на Собранието Талат Џафери, а потоа заедно ќе присуствуват и ќе имаат обраќања на официјалната прослава

Според агендата, ќе се сретне и со претседателот на државата Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев.

Коронавирус