понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 173
home Македонија

Масовен протест пред Собранието против Договорот со Грција за промена на името

Масовен протест пред Собранието против Договорот со Грција за промена на името

Пред Собранието на Македонија се одржува протест против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство. Протестот е организиран преку социјални мрежи.

Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, пред која е поставен полициски кордон.

Дел од учесниците во протестите фрлаат камења и факли кон полицискиот кордон.

Тие укажуваат дека граѓаните се тие кои одлучуваат за својата и иднинатата на државата.

Учесниците во протестот извикуваат пароли „Македонија, не го даваме името“, извикуваат името на македонскиот претседател Ѓорге Иванов и пејат патриотски песни.

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во присуство на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас.

На церемонијата присуствуваа високи претставници на ЕУ, на ОН и бројни новинари. Двајцата премиери меѓусебно се нарекоа пријатели, оценувајќи го потпишувањето на договорот како историски ден.

Коронавирус