среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Култура

Завршува Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

Завршува Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

 Со објавувањето на името на наградениот актер за високо актерско остварување вечер во Струмица завршува 26.издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“.

Годинава во конкуренција за наградата „Ристо Шишков“ се педесетина актери од Македонија, Бугарија, Србија и Словенија од десет претстави. Наградата се состои од златен медалјон со ликот на патронот на фестивалот и парична награда во износ од 1.500 евра.

Денеска ќе се одржат и последните разговори на фестивалската тркалезна маса, а поети од Македонија и Бугарија во рамките на настанот „Поетски дијалози“ ќе читаат своја поезија.

Вечер на програмата е последната претстава во конкуренција „Доктор Фауст“ во изведба на актерите на битолскиот театар, а во режија на Андраш Урбан.

Веднаш потоа, фестивалското жири предводено од позната српска актерка и ланска лауретка на наградата, Тања Бошковиќ, ќе објави кој ќе ја добие наградата за високо актерско остварување.

Во рамките на Фестивалот се одржува и осмото издание на камерна драма НЕТА (Нова европска театарска акција).

Фестивалот е финансиски помогнат од Министерството за култура и општина Струмица.

МИА