петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Култура

Трето издание на Фестивалот на краток филм „Drim Short“ во Струга

Трето издание на Фестивалот на краток филм „Drim Short“ во Струга

Третото издание на Фестивалот на краток филм „Drim Short“ ќе се одржи од денеска до 29 декември во Струга под мотото „Погледни под површината“.

– Под површината се крие магијата на филмот и цели нови универзуми, или корегирани рефлексии на светот во кој живееме. Таму филмските уметници кријат многу вистини за нашиот свет и преку филмското платно ја повикуваат публиката храбро да зачекори внатре. Од „под површината“ секој може да понесе со себе по малку вистински вредности и размисли кои со сигурност ќе ја разубават и реалноста. Под површината на струшкото еднолично и црно-бело постоење, се крие културниот портал кон магијата на филмот, се вели во соопштението од организаторите.

Новина на фестивалот е тоа што за првпат националната, студентската и интернационалната категорија ќе имаат натпреварувачки карактер. Регионалната програма прераснува во интернационална, а селекцијата ќе ја прави Иван Бакрач. Филмската програма ќе биде заокружува со гостинска програма од реномираниот фестивал на кратки филмови „Interfilm“ од Берлин.

– Продолжуваме со отворените мастерклас сеанси и разговори со познати филмски имиња на теми кои сигурно ќе ги заинтересираат младите филмаџии. Годинава мастерклас ќе одржи Ингрид Бирбаум, новинарка, филмски критичар и селектор на документарната програма на „Interfilm“ на тема „Како до фестивалска дистрибуција на краткиот филм“ и „Медени разговори“ со режисерите на „Медена земја“ Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, кои пред публиката ќе ги пренесат своите искуства за кратката филмска форма и ќе ги споделат импресиите од неодамнешните успеси. За крај ја најавуваме музичката ОФФ програма како неизбежен белег на нашиот фестивал, со која малку порано ќе ги започнеме празничните прослави, информираат организаторите.

Коронавирус