вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 163
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Култура

„Поточиња 2019“ на 30 и 31 март во МОБ, билетите по цена од 250 денари

„Поточиња 2019“ на 30 и 31 март во МОБ, билетите по цена од 250 денари

Популарниот детски фестивал „Поточиња“ по 16-ти пат ќе се одржи на 30 и 31 март, на сцената на Македонската опера и балет.

Распеаните и разиграни учесници на публиката ќе претстават уште една нова фестивалска приказна исполнета со 15 нови детски песни. Програмата ќе биде збогатена со специјално изработени анимирани цртани филмови, соодветни за секоја тема од песните што ќе бидат изведени.

Домаќин на публиката и оваа година ќе биде актерот Мартин Јорданоски, кој ќе ги води дечињата низ приказната на „Поточиња“, во улогата на маскотата Поки.

Од организаторот, „Пап продукција“, информираат дека сѐ е подготвено за уште една голема детска забава и оти на репертоарот се закажани шест претстави, со почеток од 11, 13 и 19 часот во двата дена.

Билетите по цена од 250 денари може да се набават во „Југотон“, билетарницата на МОБ и онлајн на www.jugoton.mk и www.babyshop.mk.

Коронавирус