вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 102
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Култура

Недела на современ дански филм во Кинотека

Недела на современ дански филм во Кинотека

Со проекција на  „Часот на рисот“  снимен во 2013 година, вечер од 20 часот во Кинотеката на Македонија ќе почне Неделата на современ дански филм.

Филмот е по сценарио и режија на Сорен Краг-Јакобсен, еден од најреномираните дански режисери и соосновач на проектот „Dogme 95“ што ја прослави данската кинематографија и нејзините автори во светот на крајот на минатиот век.

„Dogme 95“ како веристички филмски правец, во кој спаѓаат и познатите автори Ларс фон Трир и Томас Винтернберг, се залагаше за филмови снимени на традиционален начин, без специјални ефекти и висока технологија. Краг-Јакобсен е ученик на прашката школа, а  меѓународен успех стекна со филмот „Мифуне“ од 1999 година. Тој е и популарен музичар.

Од утре и во наредните денови до 11 ноември на програмата се уште  пет филма, сите снимени во 2015 година: „Долга кратка приказна“ во режија на Меј ел-Туки; документарецот „Природно растројство“ на режисерот Кристијан Сондерби Јепсен; „Посвета на љубовта“ на Михаел Ноер; „Розита“ во режија на Фредерике Аспек и „Ќерката на вештерката“ на  Кенет Каинз. 

МИА

Коронавирус