среда, 20. март 2019. Вести денес: 0
home Култура

Настан за паметење: Ова се сите добитници на „Златна бубамара на популарноста“

Настан за паметење: Ова се сите добитници на „Златна бубамара на популарноста“

Вчера се одржа уште едно неверојатно издание на, „Златна Бубамара на популарноста“.

По 21 пат, македонските јавни личности се собраа на едно место, а широките насмевки на лицата се доказ дека „Златна Бубамара“ повторно им пререди настан за паметење.

За време на 4-часовната забавна манифестација беа доделени 23 награди за најуспешните за 2017 година. Листата на наградени:

 • Албум на годината 2017 – Град за љубов, Дани
 • Најпопуларен плех оркестар 2017 – Агушеви
 • Најпопуларна балканска група – Дубиоза Колектив
 • Телевизиски проект на годината 2017 – Пат до успехот
 • 70 години јубилеј Светска галерија на карикатури Остен
 • Награда за животно дело – Октет Македонија
 • Комерцијален видео спот – НЛБ Тутунска Банка
 • Мултимедијален уметник – Тијана Дапчевиќ
 • Награда за трајни музички вредности – Маја Оџаклиевска
 • Животно дело – Дадо Топиќ
 • Филм на годината 2017 – Исцелител
 • Актерско откритие на годината 2017 – Благој Веселинов
 • Актер на годината 2017 – Александар Микиќ
 • Најпопуларна ТВ серија 2017 – Фамилија Марковски
 • Актерка на годината 2017 – Нина Деан
 • Музички видео спот на годината 2017 – Терориста, Слаткаристика
 • Интернационален успех 2017 – Марко Маринковиќ Слаткар
 • 40 години јубилеј Стоби флипс – Витаминка
 • Театарска претстава на годината 2017 – Вардарски пастуви
 • Спортски херои – Најпопуларен спортски клуб Р.К. Вардар
 • ТВ забавна сатирична емисија 2017 – Фчерашни новости
 • Трајни музички вредности – Нови фосили
 • Најпопуларна ТВ серија 2017 – Инсајдер
 • ТВ емисија на годината 2017 – Еден на еден
 • Концерт на годината 2017 – Меморијa
 • Мјузикл на годината 2017 – Мама Миа МНТ