вторник, 20. ноември 2018. Вести денес: 85
Breaking news:

Ројтерс: Груевски доби азил во Унгарија

home Култура

МОБ на отворањето на „Башчаршиски ноќи” во Сараево

МОБ на отворањето на „Башчаршиски ноќи” во Сараево

Со гала концерт „Поздрав од Скопје“ солистите на Македонската опера и балет денеска ќе го отворат меѓународниот фестивал на културата „Башчаршиски ноќи”, во Сараево.

На отворањето, како што информираат од МОБ, ќе настапат солистите Наде Талевска (сопран) и Никола Стојчевски (тенор), додека со оркестарот на Сараевската филхармонија ќе диригира Маестро Иван Еминовиќ.

Гостувањето на МОБ е на покана на Сарaевската филхармонија.

„Башчаршиски ноќи” се најголемиот културен настан, односно летен фестивал на културата во Сараево, каде настапуваат голем број домашните ансамбли и солисти, како и многу европски и меѓународни уметници.

(Миа)