петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 12
home Култура

Концерт на солистите на Националната опера и балет

Концерт на солистите на Националната опера и балет

По повод Светскиот ден на операта вечер со почеток во 20 часот во Националната опера и балет, ќе се одржи концерт на солистите на Националната опера и балет.

На концертот ќе настапат солистите Марјан Јованоски (баритон) и Владимир Саздовски (бас).

Додека, гостин ќе биде Сандра Митровска (сопран); Пијано придружба Елена Сиљаноска.

На програмата се арии и дуети од оперите на П. И. Чајковски, Џ. Верди, У. Џордано, А. Дворжак и П. Маскањи