петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 11
home Култура

Концерт на Јордан Костов Квинтет вечер во МКЦ

Концерт на Јордан Костов Квинтет вечер во МКЦ

Јордан Костов Квинтет вечер во 20 часот ќе има концерт во кино „Фросина“, Младински културен центар.

Како што најави дискографската куќа „ПМГЏЕЗ“, во Младинскиот културен центар ќе биде реализирана серија од три концерти во живо на македонска џез музика и современа класика, со почитување на мерките за заштита од КОВИД-19.

Јордан Костов е композитор, хармоникаш и инспиративна фигура со четири изданија за „PMGJAZZ“. „Come Back“ е насловот на најновото издание, кои деновиве се појави на pmgjazz.bandcamp.com и на сите добри интернет музички платформи. Во формацијата Јордан Костов Квинтет, освен авторот на хармоника, членови се и Андреа Мирческа (контрабас), Филип Букршлиев (гитара), Дамјан Грујо (перкусии) и Драган Теодосиев (тапани).

На 5 март, концерт ќе има нашиот еминентен пијанист и композитор Дино Имери. Тој за „ПМГЏЕЗ“ неодамна го издаде соло пијано албумот „Reflections“.

Последниот концерт е планиран за 12 март, а својот албум првенец, ќе го претстави триото на Филип Букршлиев.

„ПМГЏЕЗ“ е дискографска куќа која постои речиси три години и е фокусирана на издавање на современа македонска џез, класична и етно музика. Зад себе има 22 изданија, еден реализиран фестивал (Крај Вардарот Џез, лето 2020) и богата концертна активност.

Коронавирус