недела, 17. октомври 2021. Вести денес: 178
home Култура

Горан Стојаноски награден за најдобра епизодна улога на фестивалот на театарот во Прилеп

Горан Стојаноски награден за најдобра епизодна улога на фестивалот на театарот во Прилеп

Актерот Горан Стојаноски од Народниот театар од Охрид е добитник на наградата за машка епизодна улога на 55-от македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински” во Прилеп.

Стојаноски наградата што го носи името на првиот професионален актер во Македонија „Димче Трајкоски“ ја добива за улогата Силвестер во претставата „Крик за љубов” на режисерот Љупчо Ѓоргиевски, на програмата на Охридскиот театар.

Фестибвалот „Војдан Чернодрински“ се затвора вечерва со церемонијата на свеченото доделување на наградите.

Коронавирус