среда, 14. септември 2022. Вести денес: 2
home Култура

„Дамата со камелии“ идната недела во Опера и балет

„Дамата со камелии“ идната недела во Опера и балет

Раскошната балетската претстава „Дамата со камелии“, на музика од Џузепе Верди ќе биде изведена идната недела, на 22 октомври во 20 часот, во Националната опера и балет.

„Дамата со камелии“ е балетска продукција која наиде на одличен одзив кај публиката и беше оценета со позитивна критика, својата премиера ја имаше на 31.10.2014 г.

Работена по музиката на Џузепе Верди, а драматуршката подлошка е земена од неговата популарна „Травијата“. Кореографијата е на еден од водечките руски кореографи Василиј Медведев, кој работи со големите театри „Бољшој“ од Москва и „Марински“ од Санкт Петербург. Прекрасните костими и убавата сценографија се дело на Павол Јураш, гостин од Словачка.

Во главните улоги ќе настапат првенците Марија Кичевска-Шокаровска и Бобан Ковачевски.
Настапуваат солисти, балетскиот ансамбл и оркестарот на Националната опера и балет. Диригент е Иван Еминовиќ.

Коронавирус