недела, 27. септември 2020. Вести денес: 48
Во живо

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Христијан Мицкоски

home Култура

Ансамблот „Јаношка“ ќе настапи во Филхармонија

Ансамблот „Јаношка“ ќе настапи во Филхармонија

Ансамблот „Јаношка“ од Австралија ќе настапи со оркестарот на Филхармонија на гала новогодишниот концерт „Слушни!Доаѓа Новата…“. Со оркестарот ќе диригира Борјан Цанев.

Музиката што ја создаваат тројцата браќа од Братислава – Ондреј, Франтишек и Роман Јаношка и нивниот роднина Џулиус Дарвас претставува колоритен контраст на нивната класична наобразба со музиката од другите жанрови – од џез и латино, до поп музика.

– Сакаме нашата музика да ја придвижи публиката, да ја допре на посебен начин. Тоа е нашата цел, истакна Франтишек Јаношка.

Тројцата браќа свират заедно со контрабасистот Џулиус Дарвас, кој исто како и нив има обрзование за класична музика.

Коронавирус