понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 167
home Култура

Ана Дурловски ја воодушеви јапонската публика

Ана Дурловски ја воодушеви јапонската публика

Ана Дурловски реализираше турнеја со Берлинската комична опера со четири изведби во Токио, Хирошима и Осака.

Премиерното прикажување на современата продукција во Јапонија, на една од најпознатите опери на Моцарт, “Волшебната флејта“, во која токму Дурловски ја толкува главната улога како Кралица на ноќта, е дело на светски познатиот режисер Бери Коски.

По бројните изведби на оваа исклучителна иновативна продукција во повеќе светски центри, јапонската публика имаше можност да ужива во прекрасната изведба на нашата оперска дива од светски калибар, која предизвика овации на познатите моцартови арии.

Последниот настап на Ана Дурловски на домашната оперска сцена беше минатата година, на отворањето на Мајските оперски вечери, во провокативната постановка на Травијата која изненади со еротските сцени и разголени вокалисти и позитивните критики на стручната јавност.

Коронавирус