петок, 29. јули 2022. Вести денес: 21
home Македонија

Јапонија ќе испрати помош по земјотресот во Авганистан

Јапонија ќе испрати помош по земјотресот во Авганистан

Јапонската Влада најави помош за Авганистан по вчерашниот земјотрес во кој загинаа најмалку илјада луѓе.

Владин претставник истакна дека Владата ги координира чекорите за „брзо пружање на поддршка“ и оти ја проценува ситуацијата што им е потребно на локалното население.

Во источниот дел на Авганистан вчера беше регистриран земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала.

Коронавирус