понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 128
АКТУЕЛНО

Скопје БЛОКИРАНО, Данела Арсовска со СПЕЦИЈАЛЦИ се брани од СКОПЈАНИ и новинарските екипи

home Македонија

Индонезиски рибари спасија 76 Рохинџи

Индонезиски рибари спасија 76 Рохинџи

Индонезиски рибари спасија 76 Рохинџи од брод, кој се насукал недалеку од крајбрежјето на провинцијата Ацех, соопшти денеска индонезиската полиција.

Засега не се знае колку долго патувале по морето.

Неколку дена пред тоа, малезиските власти пресретнаа чамец со 56 лица, за кои се претпоставува дека се Рохинџи.

Од минатата година, околу 700.000 Рохинџи, муслимани побегнаа од Мјанмар во соседен Бангладеш.

(Миа)

Коронавирус