четврток, 9. февруари 2023. Вести денес: 47
home Хроника

Змија касна жена во Неготино, со халуцинации итно пренесена на Инфективна во Скопје

Змија касна жена во Неготино, со халуцинации итно пренесена на Инфективна во Скопје

Жена од Неготино била касната од змија во текот на вчерашниот ден и вечерта била пренесена на Инфективна клиника, изјави денеска за МИА доктор Диме Коцев, директор на Општа болница Кавадарци.

Средовечната жена била касната попладнето, иако носела ракавици, бидејќи, најверојатно работела на нива, но во болницата се јавила во 21 часот.

– Жената ја примивме во болницата, доби серум и на почетокот немаше некои посебни симптоми. Но, по околу два часа имаше визуелни халуцинации. Не сакавме да ризикуваме и во придружба на анестезиолог ја препративме на Инфективната клиника во Скопје, поради можни задоцнети реакции, рече Коцев.

Тој упати апел до населението за внимателност и нагласи дека отровот кај змиите е најсилен во овој период.