понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 0
home Хроника

Злато, пари и пиштол украдени од стан во Козле

Злато, пари и пиштол украдени од стан во Козле

Непознат сторител во периодот од 4 часот на 4 јануари до 17 часот вчера, извршил тешка кражба во стан на  К.Х. (44) на ул. „Козле“ во Скопје.

К.Х. синоќа ја пријавил кражбата во полиција. Непознатиот сторител со погоден предмет ја отворил вратата од балконот, влегол во станот и одзел машки рачен часовник марка „Брејтлинг“ од 1.200 евра, поголема количина златен накит, пиштол и куршуми кои оштетениот ги поседувал со дозвола, информира МВР.

По извршената кражба сторителот побегнал во непознат правец. На тој начин, тој се стекнал со противправна имотна корист од околу 1.000.000 денари, а причинил и материјална штета од околу 5.000 денари.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.

Коронавирус