среда, 23. септември 2020. Вести денес: 173
home Хроника

Жител на Штип место во самоизолација, отишол на бербер, го очекува максимална казна кој ја добил некој досега!

Жител на Штип место во самоизолација, отишол на бербер, го очекува максимална казна кој ја добил некој досега!

Основното јавно обвинителство Штип до Основниот суд поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, информираат од Јавното обвинителство.

-Обвинетиот 32-годишник не постапил според решението со кое му била определена задолжителна домашна изолација до 26 март, па на 25 март го напуштил својот дом и отишол во берберски салон. Со ова тој не постапил според одлуката на Владата со која се определуваат мерки за сузбивање и спречување на заразната болест COVID-19, велат од обвинителство.

Надлежниот јавен обвинител од Судот побара на обвинетиот да му определи парична казна од 100 дневни глоби, при што висината на секоја дневна глоба да биде одредена на износ од 50 евра во денарска противвредност, односно вкупна парична казна од 5.000 евра​.

Коронавирус