вторник, 27. октомври 2020. Вести денес: 136
home Хроника

Жена од Тетово ќе одговара за измама: „Ми бараа 50.000 евра за…“

Жена од Тетово ќе одговара за измама: „Ми бараа 50.000 евра за…“

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Н.Ш. (49) од тетовско село поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „лажно пријавување на кривично дело“.

На 20.07.2019 во Полициската станица Тетово, пријавената лажно пријавила кривично дело „изнуда“, односно дека на 19.07.2019 на нејзиниот мобилен телефон била повикана од женско лице кое ѝ се заканило дека ако не ѝ исплати сума од 50.000 евра во рок од 48 часа, ќе му нанесе штета на нејзиниот сопруг, објавувајќи нешто за него.

Од преземените мерки и активности било констатирано дека Н.Ш. лажно го пријавила делото.

Коронавирус