вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 0
home Хроника

Жена од штипско касната од змија

Жена од штипско касната од змија

Жена од штипското село Шашаврлија пред неколку дена е касната од змија, додека извршувала полски работи. Началникот на Инфективното одделение во Клиничка болница-Штип, Дијана Шишкова вели дека жената е во добра здравствена состојба и деновиве ќе биде пуштена.

Инаку, жената е касната од змија додека работела во нивата насадена со грашок, а наместо на нозете да носи чизми, таа полските работи ги извршувала боса.

На штипското Инфективно одделение ова е прв случај на пациент каснат од змија за оваа година. Затоа се апелира земјоделците и сточарите да внимаваат кога ги извршуваат своите работи на нива или пасиштата.

Шишкова забележува дека ги имаат сите потребни серуми против каснување од змии, а во текот на мај имале и неколку случаи со крлежи. Во моментов состојбата со морбили во штипскиот регион се стабилизира, но и понатаму будно се следи, бидејќи инкубацијата на оваа болест е над десет дена.

Извор: СИТЕЛ

 

Коронавирус