недела, 26. септември 2021. Вести денес: 46
home Хроника

Затворено стрелиште во Скопје поради неовластена продажба на муниција- приведени 3 лица, запленета муниција

Затворено стрелиште во Скопје поради неовластена продажба на муниција- приведени 3 лица, запленета муниција

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, ЕНТ ОНТЕМ и Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје, денеска сопреле две патнички моторни возила и при извршениот преглед кај Н.М. (40) пронајдени се 200 куршуми калибар 7,62, а во другото возило кај лицето Е.Х. (48) пронајдени се 100 куршуми калибар 9мм.

Лицата се приведени и против нив ќе биде поднесена кривична пријава по чл. 396 од КЗ на РСМ.

Во координација со Секторот за оружје при Одделот за граѓански работи извршена е контрола во цивилно стрелиште во Гази Баба, за кое е утврдено дека вршело неовластена продажба на муниција.

Приведено е одговорното лице И.Р. (41) и против него ќе биде поднесена кривична пријава, а стрелиштето ќе биде запечатено.

Коронавирус