петок, 30. септември 2022. Вести денес: 174
home Хроника

Затворен угостителски објект во Куманово – правеле забава со „жива музика“

Затворен угостителски објект во Куманово – правеле забава со „жива музика“

Затворен е угостителски објект во Куманово, полицијата и пазарниот инспекторат затекнале гости, вработен и музичари, соопшти денеска СВР Куманово.

Вчера во 19: 05 часот во СВР Куманово било пријавено дека во угостителски објект на булеварот „Октомвриска револуција“ има граѓани кои не ги почитуваат здравствените прописи за време на епидемија.

– Полициски службеници и инспектори од Државниот пазарен инспекторат извршиле контрола во објектот, сопственост на Н.Р.(58) од Куманово и констатирале дека во објектот имало „жива музика“ и биле затекнати четири лица-гости, еден вработен и тројца музичари, кои не одржувале дистанца и не носеле заштитна опрема, со што биле прекршени мерките на Владата за спречување на ширењето на Ковид 19-соопштија од СВР Куманово.

По целосното документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Коронавирус