сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 0
home Хроника

Запален автомобилот на јавен обвинител

Запален автомобилот на јавен обвинител
ИЛУСТРАЦИЈА

Со експлозивна направа вчера околу 19 часот е предизвикан пожар во помошна просторија од семејна куќа на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кичево, информираат од Обвинителството.

-Експлозијата оштетила патничко моторно возило „Сеат леон“ кое било паркирано во просторијата и е во сопственост на јавниот обвинител. Пред повеќе од еден месец, гумите на истото возило беа со нож исечени од непознато лице. Основното јавно обвинителство Кичево со екипа од Министерството за внатрешни работи изврши увид на местото на настанот, информираат од Обвинителството.

Издадени се наредби за подигање примероци од експлозивната материја која е предадена на вештачење. Обвинителството врши проверка и на видео записите од камери поставени на околните објекти. Се преземаат дејствија во континуитет за целосно расчистување на настанот и пронаоѓање на сторителот.

Коронавирус