четврток, 22. јули 2021. Вести денес: 204
home Хроника

Загинатиот со семејството во авионската несреќа, Георги Бошнаков, имал компанија за рециклирање на отпадоци

Загинатиот со семејството во авионската несреќа, Георги Бошнаков, имал компанија за рециклирање на отпадоци

Георги Бошнаков, кој со сопругата и двете ќерки загина вчера откако „цесната“ со која летале од Охрид за Софија падна кај Солунска Глава, бил поранешен шеф на одделот за „Имплементација и одржување на информатики и технологии“ во рамки на бугарсата Агенција за регистрација, информираат бугарските медиуми.

Потоа започнал приватен бизнис и во моментот имал компанија за рециклирање на отпадоци.

Малиот авион од типот цесна П210Н кој вчера беше изгубен од радарскиот систем се урнал кај Солунска глава, каде и исчезнал од системот. Остатоците од авионот се пронајдени, како и телата на четирите патници – бугарски државјани, информираа за МИА од Агенцијата за цивилно воздухопловство.

Остатоците од авионот ги лоцирале хеликоптери и спасувачки екипи од МВР. Авионот сообраќал на релација Охрид – Софија.

 

Коронавирус