четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 57
home Хроника

За брзо возење казнети 328 возачи

За брзо возење казнети 328 возачи

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 328 возачи.

Како што соопштија денеска од МВР, од нив, 18 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а три возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 159 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 169 надвор од населено место.

Најавуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Локални избори 2021