вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 30
home Хроника

За 24 часа 12 сообраќајки, 7 повредени- Поради брзо возење исклучени од сообраќај 69 возачи

За 24 часа 12 сообраќајки, 7 повредени- Поради брзо возење исклучени од сообраќај 69 возачи

Вкупно 12 сообраќајни незгоди се случиле во Скопје и околината во текот на вчерашниот ден, во кои со телесни повреди се здобиле пет лица, а со тешки телесни повреди две.

Според информациите на СВР Скопје и денеска е висок бројот возачи кои се движеле со поголема брзина од дозволената со сообраќаен знак-69. Исклучени од сообраќај вчера се и 15 возачи, од кои дури 12 воопшто немале возачка дозвола, еден управувал под дејство на алкохол, а двајца биле возачи почетници.

Полицијата од сообраќај исклучила и 10 нерегистрирани возила.

За не прописно паркирани моторни возила се издадени 44 казни, додека „пајакот“ подигнал 50 возила.

Дваесет и осум возачи коируистењлњ мобиулен телефон за време на управување на моторно возило, 10 не носеле сигурносен појас.