четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 0
home Хроника

Вработени во ДЗС повредени при експлозија на ракета, подигнувале 11 противградни ракети

Вработени во ДЗС повредени при експлозија на ракета, подигнувале 11 противградни ракети

Во полиција било пријавено дека во Главниот метеоролошки радарски центар – Ѓуриште, вчера во 13 часот Г.И.(58) од Куманово и М.С.(64) од Скопје, вработени во Дирекцијата за заштита и спасување, се здобиле со повреди при експлозија на противградна ракета.

-Според пријавеното, тие имале задача да подигнат 11 противградни ракети со изминат рок или неисправни. При обид на Г.И. да извади една од нив, таа експлодирала и ги повредила двајцата. Тие биле пренесени во Медицинскиот центар Куманово за укажување на лекарска помош, информираат од МВР.

Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од Полициската станица Свети Николе.