понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 90
home Хроника

Возачи внимателно: Полицијата на овој автопат казнила 85 возачи за брзо возење

Возачи внимателно: Полицијата на овој автопат казнила 85 возачи за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (04.12.2021) Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведе зајакната акциска контрола на автопатот Куманово – Скопје – Велес за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 85 возачи. Од нив, 13 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Коронавирус