четврток, 12. декември 2019. Вести денес: 115
home Хроника

Во Скопје изминатото деноноќие 12 сообраќајки, четворица полесно повредени

Во Скопје изминатото деноноќие 12 сообраќајки, четворица полесно повредени

Четири лица се полесно повредени во три сообраќајни незгоди од вкупно 12 сообраќајки што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во девет сообраќајки е причинета материјална штета.

Според билтенот на СВР Скопје, 23 возачи возеле побрзо од дозволеното, а од сообраќај се исклучени 12 возачи кои возеле пред да се стекнат со правото за управување на мотороно возило. Од сообраќај се исклучени и осум нерегистрирани возила.

Сообраќајната полиција издала 60 казни за непрописно паркирање, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 35 возила.

На црвено светло поминале пет возачи, а тројца не дале првенство на минување на пешаци на обележан пешачки премин. Пет возачи не носеле сигурносен појас, а 12 користеле мобилен телефон додека возеле.