вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 184
home Хроника

Во Скопје 17 сообраќајки, полесно повредени 11 лица

Во Скопје 17 сообраќајки, полесно повредени 11 лица

На територија на Скопје во изминатото деноноќие се случиле 17 сообраќајки во кои 11 лица се здобиле со лесни телесни повреди.

Во 11 сообраќајни несреќи имало само материјална штета, а шест се со тешки телесни повреди.

Дваесет и пет возачи се движеле со поголема брзина од дозволената, 21 возач биле исклучени од сообраќај и тоа поради управување возила под дејство на алкохол еден возач, 16 возачи поради немање дозвола за управување моторно возило и четворица возачи почетници. Од сообраќај се исклучени и 17 возила и тоа 1- бидејќи не биле нерегистрирани и седум кои биле технички неисправни.

Непрописно биле паркирани 129 возила, а 61 биле подигнати од пајак.

МИА