понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 134
home Хроника

Во Муртино откриено комбе со 25 мигранти, возачот побегнал

Во Муртино откриено комбе со 25 мигранти, возачот побегнал

Вчера во 17.45 часот на локалниот пат с.Банско – с.Муртино, струмичко, полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи-Исток забележале комбе „форд“, со штипски регистарски ознаки, кое влегло во село Муртино.

Набргу потоа, возачот го напуштил возилото и побегнал, а во возилото биле пронајдени 25 мигранти, од кои 14 од Авганистан, седум од Пакистан и четири од Иран.

За настанот бил известен јавен обвинител и бил извршен увид од екипа од СВР Струмица.

Мигрантите биле задржани во СВР Струмица за понатамошна постапка.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Коронавирус