четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 180
home Хроника

Во фабрика за сладолед пронајдена неексполодирана граната од Првата Светска Војна

Во фабрика за сладолед пронајдена неексполодирана граната од Првата Светска Војна

На 14.11.2018 година во 17.45 часот во Битола, при изведување на градежни работи во фабрика за сладолед, била пронајдена неексполодирана артилериска граната 85 мм од Првата Светска Војна.

Гранатата била безбедно подигната од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување.

Локални избори 2021