вторник, 20. октомври 2020. Вести денес: 63
home Хроника

Во близина на граничниот премин „Табановце“ во возило пронајдени 16 мигранти

Во близина на граничниот премин „Табановце“ во возило пронајдени 16 мигранти

Во близина на граничниот премин „Табановце“ во патничко возило„ порше“ биле пронајдени 16 мигранти.

-Вчера околу 05.00 часот на автопатот Куманово – Граничен премин „Табановце“, полициски службеници дале знак за запирање на патничко возило „порше“ и на патничко возило „ауди А8“, но возилата не застанале.

Набргу возилото „порше“ застанало и при негова проверка биле пронајдени 16 мигранти (две малолетни лица), од кои пет од Пакистан, шест од Еритреја и пет од Непал, сите без документи за идентификација- соопштубваат од мвр.

Мигрантите и возилото биле предадени во СВР Куманово за понатамошна постапка. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Коронавирус