четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 61
home Хроника

Внимавајте што пишувате на Фејсбук, штипјанец кривично ќе одговара

Внимавајте што пишувате на Фејсбук, штипјанец кривично ќе одговара

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.Н.(36) од Штип.

Тој, на 13.05.2021 година на социјалната мрежа Фејсбук, по објава на текст на електронски медум, постирал недоличен коментар со што, промовира и поттикнувал омраза кон определена група или поединец.

Локални избори 2021