среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 70
home Хроника

Викендов 21 сообраќајка во Скопје, повредени 12 лица

Викендов 21 сообраќајка во Скопје, повредени 12 лица

Вкупно 21 сообраќајна несреќа се случила во текот на викендот на територијата на Град Скопје. Во девет од нив 12 лица се здобиле со лесни телесни повреди.

Според СВР Скопје, во истиот период со пајак се подигнати 96 возила поради непрописно паркирање, а девет возачи се исклучени од сообраќај. Од нив осум се исклучени поради тоа што управувале со возило иако сé уште немале право на тоа. Исклучени од сообраќај се и десет возила поради тоа што не биле регистрирани.

Санкционирани се  шест возачи кои поминале на раскрсница на црвено светло,  и двајца кои не дале предност на минување на пешаци на пешачки премин.

Коронавирус