вторник, 2. март 2021. Вести денес: 0
home Хроника

ВИДЕО: Пронајдено закопано оружје кај Блаце во близина на границата со Косово

ВИДЕО: Пронајдено закопано оружје кај Блаце во близина на границата со Косово

На 24.01.2021 по претходно добиени информации дека во атар на с.Блаце, во близина на границата со Косово има закопано разновидно оружје и муниција кои потекнуваат од 2001 година.

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле две зољи, еден РПГ7, три гранати за РПГ7, нишанска справа, две барутни полнења за РПГ7, девет парчиња муниција 7,62×54 R и два реденика кои биле закопани во земја.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Коронавирус