сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 0
home Хроника

ВИДЕО: Приведени тројца дилери на дрога, се обиделе да внесат во државата кокаин, хашиш и марихуана

ВИДЕО: Приведени тројца дилери на дрога, се обиделе да внесат во државата кокаин, хашиш и марихуана

На 26.06.2022 во временскиот период од 00.30 до 03.00 часот од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Единица за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при БЈБ и Одделението за недозволена трговија со дрога при СВР Куманово, во содејство со мобилен тим при Царинската управа, на Граничен премин „Табановце“ при влез во државата лишени од слобода се А.Г.(40), Т.Д.(39), двете од Скопје и А.Б.(36) од Тетово,

Имено, полициски службеници сопреле патничко возило „БМВ“ со холански национални ознаки, управувано од Т.Д., во кое сопатници биле А.Г. и А.Б. и при претрес во возилото биле пронајдени три пакувања со вкупно 204 грама кокаин, наменет за улична продажба каде би достигнал вредност од околу 15.000 евра,  1 пакување со хашиш, три пакувања со марихуана и мешавина на тутун со хашиш.

Лицата се приведени во полициска станица во СВР Куманово, а во координација со Јавен обвинител по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Коронавирус