четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 82
home Хроника

Велешанец исчезна во Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

Велешанец исчезна во Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

Полицијата трага по исчезнатo лице кое вчера во велешкото село Белештевица надојдена вода го однела кон реката Вардар, додека се обидувал да спаси екипа на ЕВН.

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, на место викано Лавчани, човекот се обидел со трактор да извлече возило во кое се наоѓала екипа на ЕВН, која отстранувала претходно настанат дефект. Од надојдената вода човекот и возилото на ЕВН биле однесени кон реката Вардар.

При пребарување на околината од полициски службеници од СВР Велес и локалното население, возилото на ЕВН било пронајдено, додека по човекот сѐ уште се трага.