сабота, 25. септември 2021. Вести денес: 0
home Хроника

Утринава фатено лице при обид за кражба во штипска продавница

Утринава фатено лице при обид за кражба во штипска продавница

Четириест годишниот Џ.А од Кочани е фатен утринава, како се обидува насилно да влезе во продавница на улицата „Енгелсова“ во Штип.

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова во полицискиот извештајот вели дека полициските службеници од слобода го лишиле утринава во 2.40 часот, а бил затекнат при вршење на кривично дело „тешка кражба“, односно додека се обидувал со употреба на сила и алат да влезе во продавницата, а по комплетирање на случајот ќе се поднесе и соодветна пријава.

Панјаотова информира дека вчера полициски службеници по преземани мерки ги привеле 19 годишниот С.М и 21 годишниот М.А од Кочани, поради постоење основи на сомнение дека во два наврати на 17 и 18 јули годинава извршиле кривични дела „тешка кражба“ на електричен кабел од Радио Кочани кој бил наменет за напојување на опремата на радиото. По комплетирање на случаите против С.М.и М.А. ќе бидат поднесени соодветни кривични пријави за сторени две кривични дела „тешка кражба“.

Коронавирус