недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 32
home Хроника

Уште две лица искасани од кучиња скитници во Скопје

Уште две лица искасани од кучиња скитници во Скопје

Уште две лица деновиве се искасани од кучиња скитници во Скопје.

Б.В.(41) вчера околу 16,40 часот пријавил дека на 01.02.2018 година околу 21,15 часот на улицата „Димитрија Чуповски“ нејзината 15 годишна ќерка била касната од куче скитник во пределот на левата дланка.

Исто така, вчера во 21,30 часот Т.Т.(23) пријавил дека истиот ден околу 15,20 часот на булеварот „ВМРО“ бил нападнат од неколку кучиња-скитници од кои едно го каснало за левата нога во пределот на подколеницата.

Инаку, експертите предупредуваат дека при гризнувањето од кое било животно, најдобро е раната да ја прегледа доктор дури и во случај кога мислите дека се работи само за гребнатина.

При гризнувањето важно е да се провери статусот на вакцина против тетанус, бидејќи во спротивно може да се развие тешка инфекција која бара интензивно лекување. Докторите проценуваат дали е потребна вакцинација против беснило.

Стручните лица предупредуваат дека не треба да се потценуваат гризнатините кои изгледаат како површински повреди. Тешко може да се процени оштетувањето на ткивото без медицинско знаење.

Коронавирус